Czy wypowiedź Gordona B. Moskowitz   na łamach książki „Zrozumieć siebie i innych” ma głębszy sens?

Świat wokół nas zmienia się w coraz szybszym tempie, w każdej chwili działają na nas setki różnych bodźców. Aby poradzić sobie z natłokiem informacji, sygnałów wypracowaliśmy sposoby na poznawanie świata wymagające znacznie mniej czasu i zaangażowania. Procesy poznawcze zostały tak skonstruowane, żeby podjęcie decyzji i wydanie opinii, nie wymagało dużego zaangażowania w głębsze poznanie sytuacji, drugiego człowieka czy analizę danych przed podjęciem decyzji.

Taki proces upraszczania spowodował, że wśród niektórych naukowców krąży pogląd, że jesteśmy “skąpcami” myślowymi.

Ale co to oznacza w praktyce?

Jakie ma to znaczenie dla każdego z nas?

Jakie mogą być konsekwencje popełnionego błędu?

Czy można ich nie robić?

Codziennie spotykamy nowych ludzi, wywieramy pierwsze wrażenie, wyrabiamy sobie opinię o kimś lub o czymś…. Wystarczy nam kilkanaście sekund na wyrobienie sobie opinii o drugiej osobie.

Nie zdajemy sobie sprawy z tego, że

Błędy to najprościej mówiąc pułapki, w które wpada nasz umysł. Niekiedy ryzyko czy skutki, jakie ze sobą niosą, jest niewielkie w porównaniu do zysków, czasem bywa jednak też odwrotnie.

Dużych strat nie będzie jeśli na podstawie wyglądu jabłka decydujemy się kupić zakładając że jeśli jest ładne, czerwone to na pewno jest soczyste i słodkie. W rzeczywistości okazuje się że nie jest to prawda.

Inaczej wygląda sytuacja, gdy wydajesz wszystkie oszczędności na piękny,  wymarzony samochód. Mimo zapewnień poprzedniego właściciela o idealnym stanie, po tygodniu wymaga remontu silnika….

Każdy z nas popełnia błędy i to, co do zasady, to raczej się nie zmieni. Są jednak sytuacje, w których możemy uniknąć błędów, dlatego warto mieć świadomość ich istnienia i znać przykłady tych błędów poznawczych, które rządzą naszym życiem.

Jakie błędy najczęściej się zdarzają?

W jakich sytuacjach mogą pociągnąć za sobą konsekwencje?

Jaka jest „podstawa” błędu o tym w najbliższym czasie ……